IPS Ekran Nedir?

2013-06-13 23:28:00
IPS Ekran Nedir? |  görsel 1

IPS Ekran yeni bir teknoloji olmasına rağmen, bir çok yerde karşımıza çıkmaya başladı. Bu yüzden bizde IPS Ekran’ın ne olduğunu sizinle paylaşmak istedik.

IPS Ekran; ekran panelidir. Bu panel sayesinde her açıdan ekranınıza bakarken, renk kaybı yaşamadan izleme deneyimine sahip olabilirsiniz. IPS Ekran’lar diğer ekranlarda olan; “Tam karşıdan bakma gereği, yansıma sorunları, açıya göre renk değişimi” kayıplarını sıfıra indirir.
Diğer ekranlara göre oturma ve bakma açınızı ayarlamanız gerekir. Baktığınız açıya göre görüntü kalitesi, renk canlılığı değişir. IPS Ekran’da ise nerede oturduğunuz, hangi açıdan ekrana baktığınızın önemi olmadığından her açıdan aynı görüntüyü alarak aynı renk canlılığı deneyimini yaşayabilirsiniz.  Ayrıca IPS Ekran’lar diğer monitörlerde olan 6 bit renk derinliğini 8 bit olarak sunmaktadır.
Özellikle güneş yansıması karşısında diğer ekranlar neredeyse görünmez hale gelirken, IPS Ekran’lar da bu yansıma en aza indirgenmiştir.
IPS Ekran’lar artı olarak diğer ekranlara göre enerji tasarrufu ile bütçemizede katkı sağlamaktadır.
 
Kısacası; IPS Ekran diğer monitörde olan tüm görüntü bozukluklarını gidererek bize net bir görüntü deneyimi sunar. Ayrıca ekranımıza göre oturmayı ya da oturduğumuz yöne doğru ekran çevirme derdine son vererek ekranı gördüğümüz her yerden ve açıdan aynı canlılıkta, renk kaybı olmadan izleyebilmemizi sağlamaktadır.
 
Monitörünüzün IPS Ekran olduğunu nasıl anlarsınız?
 
Evinizde ki monitörün IPS Ekran olup olmadığını anlamak için ekrana alt-üst-sağ-sol ve çapraz açılardan bakarak ekranda görüntü ve renk kaybı olup-olmadığını kontrol edin. Eğer her açıdan bakmanıza rağmen aynı izleme deneyimini alabiliyorsanız ekranınız IPS Ekran’dır.
 
Düzenlenerek Alıntılanmıştır.
 
Kaynak ve detaylı bilgi; http://blog.lgturkiye.com/2013/06/12/ips-ekran-nedir/#more-3084
 
dijimerkez.blogcu.com I Teknoloji bloğu

546
0
0
Yorum Yaz