Hangi Nexus 4'ü satın almalıyım?

2013-07-15 14:02:00
 
Nexus 4 piyasaya çıkışının ardından geçen zamana karşın donanım olarak halen piyasanın en üst düzey telefonlarından birisi. Geçen süre içerisinde yeni bir Nexus cihaz tanıtılmamış olması, bununla birlikte diğer firmalardan yeni amiral gemilerinin gelmesiyle zaten makul olan fiyatının daha da gerilemesi Nexus 4'ün halen yoğun bir ilgi görmesini sağlıyor.
Geçtiğimiz günlerde beyaz modeli yayınlanan telefonun bu modeli henüz resmi olarak Türkiye'de bulunmuyor. bununla birlikte kullanıcılar zaten youn olarak halen klasik siyah modeline ilgi gösteriyorlar.
Bu blogda da zaman zaman değindiğimiz çeşitli donanım sorunları var bu cihazın bildiğiniz gibi. Google ve LG bu sorunların bazılarını telefonların yeni üretilen versiyonlarında tasarımda bazı değişiklikler yaparak gidermişlerdi. Cihaz tasarımında yapılan ufak değişikliklerden ve ne amaçla yapıldığından daha önce bahsetmiştik. Özetle söylemek gerekirse, tamamen cam ve düz arka yüzey sabit zeminlerde telefonun kaymasını sağlıyor ayrıca yine bu alana yerleştirilmiş hoparlör tamamen düz yüzey nedeniyle yerleştirildiği zeminde kapalı kalıyor ve dış sesten arzu edilen performans alınamıyordu. Cihazın arka alt kısmına bu iki sorunu da engellemek amacıyla küçük tırnaklar eklenmişti. Yine arka yüzeyde kamera tasarımı biraz daha ufaltılmış, parlak arka yüzeyin flaşla birlikte yansıma yapması sorununun önüne geçilmişti. Yine ilk tasarımlarda micro sim yuvasındaki ufak bir sorun nedeniyle telefon sarsıldıkça bu alandan zar zor duyulan bir ses geliyordu.
 
 
Yukarıda bahsedilen sorunların hiçbiri güncellenmiş Nexus 4 tasarımında mevcut değil. Peki siz yarın bir Nexus 4 satın alacak olsanız, Türkiye'de aktif olarak hangi tasarımın satıldığını ve alacağınız cihazın bu donanım değişikliğini içerip içermediğini nasıl anlayacaksınız?
Bunu anlamanın tek yolu var o da cihazın seri numarası. Bu numaralar, cihazın kutusunun üzerinde yer alıyor. İlk ve ikinci parti üretimler yapılan ilk Nexus 4 tasarımları. Bu cihazların seri numaraları 301K ve 302K rakamları ile başlıyor. 3. parti üretimde ilk kez bir tasarım değişikliğine gidilerek kamera alanı güncelleniyor (303K) 4. partide ise az evvel bahsettiğimiz tüm değişiklikler yer alıyor. Buradan hareketle en güncel nexus 4 tasarımlarının bulunduğu sürümlerin seri numarası 304K ile başlıyor diyebiliriz. almadan önce bunu kontrol etmenizde fayda var. (Görselde 302K serisinden bir kutu görüyorsunuz)
 
 
 

213
0
0
Yorum Yaz