Gorilla Glass nedir?

2011-12-13 13:34:00

Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birlikte teknolojik aletlerin hasarlara karşı dirençleri de azalmakta. Bu direnci azaltmak için çok fazla çalışma yapılıyor olsa bile yine de bir çok durumda yeterli olamayabiliyor bildiğiniz gibi...

iPhone 4, LG Optimus 3D ve Nokia N8 gibi cep telefonların yanı sıra iPad gibi bir çok tablette de kullanılan ve isminden çok bahsettiren Gorilla Glass teknolojisi nedir?

gorilla Glass, Corning isimli bir şirketin geliştirmiş olduğu ve günümüzde en sağlam cam biçimlerinden birisi olarak kabul ediliyor. Çok ince bir yapıya sahip olmasına rağmen, aynı incelikteki bir çok cam çeşidinden kat be kat sağlam olan bu cam alkali-alüminosilikat ile harmanlanmış bir cam olarak tabir edilebilir.

Corning şirketi kimyasal olarak güçlendirilmiş camlarını 1960 yılında test etmeye başladı ve bu projeya "Project Muscle" ismini verdi. Gorilla Glass projesi 2006'da başladı ve bir çok elektronik cihazda kullanımı mevcut.

Bu camın en büyük özelliği sağlamlığının yanı sıra, direnci, inceliği ve hafifliği. Gorilla Glass dünyadaki 200 milyon cep telefonunun yüzde 20'sinde kullanılmakta. Corning şirketi Gorilla Glass'ın RF uyumlu olduğu ve netlik olarak HD ve 3D televizyonlarda da kullanılabilir olduğunu söylüyor ki bir çok HD ve 3D ekran bu cam teknolojisini kullanıyor.

Yapılış Aşamaları;

Cam öncelikle sıcak bir banyodan geçiriliyor. Burada 400 derece sıcaklıkta eritilmiş potasyum tuzu ile harmanlanıyor. Küçük sodyum iyonları camdan uzaklaşıyor ve büyük sodyum iyonları bu küçük olanların yerini alıyor. Gorilla Glass'ın kimyasal içeriği potasyum iyonlarının yüzeye tutunmasını sağlıyor ve bu iyonların cam yüzeyinde camın iç kısımlarını etkileyen çok yüksek bir gerginlik oluşturmasına neden oluyor. Bu katman camın çok daha dayanıklı, çok daha dirençli olmasını sağlıyor. Cam gibi, aynı şekilde Gorilla Glass'da geri dönüştürülebilir bir yapıya sahip.

Corning firması Gorilla Glass'ı Kentucky eyaletinin Harrodsburg şehrinde ve Japonya'da Shizuoka'da üretiyor.

Aşağıdaki videoda Gorilla Glass'ın diğer camlardan ne kadar sağlam olduğunu görebilirsiniz.

0
0
0
Yorum Yaz