Bir akıllı telefonle ne yapabiliriz?

2011-10-11 11:45:00
Bir akıllı telefonle ne yapabiliriz?  |  görsel 1

 

Biliyorsunuz ki 90'lı yıllarda Türk insanının hayatına giren cep telefonları zamanla gelişerek 10 sene önce insanların hayal bile edemeyeceği şekillere ve özelliklere sahip oldu. Ben kendimden biliyorum, ilk 32GB ekran kartına sahip, 20GB harddiske, 128MB RAM'a sahip 733Mhz Pentium III bilgisayarı gördüğümde "Hadi Canım" demiştim... Şimdi cebimde taşıdığım LG Optimus Black'ıma baktığımda 1Ghz işlemciye sahip olması bana yetersiz geliyor Çift Çekirdekli farklı telefonların olması dolayısıyla...
 
Bir çoğumuz cep telefonlarını hala her ne olursa olsun telefonda konuşmak yada kısa mesaj göndermek gibi özellikleri ile tercih ediyor. Ancak öyle bir kesim var ki, telefonda konuşmak, kısa mesaj göndermek yada radyo dinlemek yeterli olmuyor.
 
Günümüzde cep telefonlarının daha gelişmiş hali olan akıllı telefonların isimlerini daha fazla duymaktayız. İlk çıktıklarında bir çoğumuzun "astronomik" fiyatlara sahip olduğunu söylediğimiz telefonlar şu anda neredeyse peynir ekmek fiyatına satılıyor (o kadar da değil lafın gelişi :) ). Cebimizde 400 TL bütçemiz ile bir çok akıllı telefon seçeneği yanı sıra normal cep telefonlarıda bulma imkanlarımız var, ancak daha çok özellikli olanlar daha çok ilgimizi çekiyor. Çünkü artık ihtiyaçlarımız değişti!
 
Dediğim gibi, bir zamanlar kocaman antenleri ile, 20 30 cm genişlikleri ile neredeyse bir tuğla kadar büyük ve ağır olan cep telefonları kemerimize taktığımız bir yoka ile yanımızda "ancak" taşınabilirken, artık gömleğimizin cebine sığıyor, hatta çakmak cebimize bile dığan cep telefonları mevcut.
 
Daha hafif, endi işletim sistemlerine sahip ve daha küçük olan ayrıca da kendilerine ait işletim sistemleri olan bu "akıllı" cep telefonları tam olarak ne için kullanılıyor acaba? Bu soruyu Tatango sordu ve bir çok ilginç sonuca ulaştı. İşte "akıllı" cep dediğimiz "smartphone"ları kullandığımız ilk 11 amaç:
 
1. %92 Metin mesajları 
 
2. %92 Fotoğraf çekme
 
3. %84 İnternette dolaşma
 
4. %76 E-posta alışverişi
 
5. %69 Uygulama indirme
 
6. %64 Oyunlar
 
7. %59 Sosyal ağlar
 
8. %55 Navigasyon
 
9. %54 Video seyretme
 
10. %15 Tweet gönderme
 
11. %12 Check-in (yer bildirme)

849
0
0
Yorum Yaz